• Postita kommentaar:2 kommentaari
  • Reading time:3 minutit lugemist

Kuna ma polnud kunagi näinud sea tapmist , otsutasin täna olla pealtvaataja rollis.Eile alustasime muidugi ettevalmistusega, põhimõtteliselt pidi saun terve öö küdema, et hommiku poole kaheksaks oleks olemas kuum vesi, kõik olemasolevad potid,ämbrid ja suured kausid pidid olema puhtaks pestud.

Vaatepilt oli muidugi palju kohutavam, kui ma seda  arvanud olin. Esiteks oli raskusi põssa kätte saamisega, seejärel pidi põssa ise koos seatapjaga sauna juurde kõndima(põhimõtteliselt jalutati nagu koera), kärsa küljes oli mingi ala ” vaigistaja” moodi värgendus. Siis pidid kaks meest siga kinni hoidma, kuni õige kogenum seatapja ta kirvega uimaseks lõi, peale seda kui nuga kahe esijala vahele löödud, hakati ruttu verd ämbrisse lastma. Sea maha surmiseks läks vaja kolme mehe rammu. Kõige võikam asi oli muidugi see, kui põssa püüdis teha veel viimaseid jõupingutusi ja püsti tõusis. Mõnda aega tuikus kohapeal, ruigas natukene ning kukkus tagasi pikali. Sel hetkel hakkas mu pea elus esimest korda tuikuma, mõtlesin, et hakkan vist ära minestama. Tegelikult oli see kõik päris põnev. Võibolla sellepärast, et olen väiksena näinud nii palju soku tapmist, et miski ei tulnud enam üllatusena. Tegelemist oli palju, sea alla aeti ketid, millega ta vanni tõsteti.. Saunast hakati tooma kuuma vett, millega aeti kõik karvad ära, kettidega hõõruti edasi-tagasi senikaua kuni suurem karvkatte oli ära tulnud. Mingi aeg tõesteti ta vannist mingisugusele plate peale( mis asus vanni peal), võeti kätte noad ja hakati nugadega hõõruma, mina sain kopsikuga vett peale valada. Ühesõnaga- sittakanti oli seda hõõrumist. Kui põssa oli enam-vähem karvadest puhastatud, hakati teda nö põletama, et ka viimsed karvaudemed ära tuleks, muidugi ka selleks, et saaks need sõrapealsed( ma tõesti ei tea, kuidas seda nimetada)ära tõmmata. Kui kõik see tehtud sai, tegi seatapja kõrile ava, lõikas senikaua kuni sai, peale seda võttis kirve ja lõi pea maha. Nagu ma teada sain, tehakse põssa peast sülti, mida me koguaeg isukalt söönud oleme. Siis lõikas sea lahti, eemaldas hoolikat sapipõie( kui see katki läheb, on liha rikutud), peale seda oli palju lõikamist ja tükeldamist.Põssa oli siiski meil päris pirakas. Rasvkude viidi anumaga keldrisse, mingi päev hakkame me seda vist sulatama, nagu ma aru sain, peaks sellest rasvamääre tulema.

Pärast, kui kõik oli tehtud, asjad kokku pandud, ootas meid Tiina tehtud söök. Muidugi oli selleks sealiha ja kartul. Seatapjad võtsid ka tsipa viina, nii on see kombeks.

Muidugi oli ka natukene kurb, rääkisin täna hommikul notsule, et varsti läheb notsudetaevasse. Kuigi Tiina nimetas seda ” vannipäevaks”, mis on kohati armas ütlus. Parem kui õelda talle, et täna lööme su raipe maha, eks!

Sellel postitusel on 2 kommentaari

  1. Kärolin Küla

    Jaa.. see tavalise kodusea lõpp… meil olid kodu ja metssea ristand… to palju tugevam ja nägi välja nagu metssiga… sellist esimest korda kui tapeti löödi kirvega otsa ette, siis tüüp raputas pead ja pani padavai jooksu.. ei jäänud muud üle kui jahimees kutsuda ja püssiga maha lasta.. karvu temal ei olnud võimalik hõõruda maha ja põletada kuna see nii tugev ja tihke.. siis nüliti nahk maha lihtsalt.. eks ta üks võigas töö ole aga eks me kõik ole lihasööjad ja grill liha on ikkagi hää :))

  2. Täps

    meil oli ta ka mingi ristand, ta nägi välja rohkem kui metssiga. äärmiselt karvane, pruunikas ja väga krussis sabaga.
    meil läks ka sitaks aega, aga lõpuks saime hakkama!:)

Lisa kommentaar